ZAŠTO DAN PRIMIRJA, A NE DAN POBEDE? Pitanje oko kog danas svi "lome koplja", a evo ŠTA KAŽE ISTORIJA
/Da li je ispravno obeležavati Dan primirja ili je istorijski tačnije slaviti Dan pobede?
Read MoreDa li je ispravno obeležavati Dan primirja ili je istorijski tačnije slaviti Dan pobede?
Read MoreRatni vihor koji je 1914. godine zahvatio Srbiju primorao je državni vrh na povlačenje iz Beograda ka unutrašnjosti zemlje. Zajedno sa kraljem, vladom i vojskom bežao je i veliki broj civilnog stanovništva. I tako se dogodilo da jedna mirna varošica na jugozapadu postane ratna prestonica Srbije i poprište prave istorijske drame.
Read MoreMajski prevrat iz 1903. godine i dalje izaziva veliku pažnju i uvek je zanimljivo iznova čitati literaturu i izvore koji se bave ovim događajem. Evo jedne, manje poznate priče o planovima kralja Aleksandra uoči antetata koji bi, da su ostvareni, potpuno promenili sliku tadašnje Srbije, a možda i sprečili sam atentat i kraj dinastije Obrenović.
Read MoreKraj oktobra donosi slavu koja se tradicionalno obeležava u velikom broju domaćinstava u Srbiji, Grčkoj, i drugim pravoslavnim balkanskim zemljama. Zato je 27. oktobar tradicionalno posvećen jednoj od najznačajnijih, najvećih svetica, o kojoj legendu znaju i poštuju čak i narodi koji ne pripadaju hrišćanstvu – Prepodobnoj Paraskevi, znanoj i kao Sveta Petka, a u narodu i kao Petkovica, Petka ili Petkana.
Read MoreŽivojin Mišić bio je jedan od najznačajnijih srpskih vojskovođa s početka 20. veka. U čin vojvode unapređen je nakon Kolubarske bitke i neverovatne pobede koju je tada izvojevao, a hrabro i ponosno držao se i u najtežim trenucima i tako sve do kraja života. Ipak, Mišić je važio i za čoveka “bez dlake na jeziku”. O tome svedoči i ova anegdota.
Read MorePrvi nežni klavirski tonovi u Srbiji nisu se začuli ni u najvećem Beogradu, ni u tadašnjoj prestonici Kragujevcu već u jednom potpuno drugom gradu.
Read MoreTog 5. oktobra 1813. neposredno nakon sloma Prvog srpskog ustanka jedno malo selo kraj Obrenovca zauvek se upisalo u istoriju i legendu. Nažalost, tragičnim događajem koji i danas budi jezu.
Read MoreDoktor Arčibald Rajs danas važi za najpoznatijeg "stranca koji je voleo Srbe". Ipak, i pre njega postojao je jedan čovek koji je zbog naše zemlje stavio na kocku sve, čak i sopstveni život. Zvao se Arijus van Tinhoven, a njegovo ime je nažalost uglavnom zaboravljeno.
Read MoreProfesor, boem, akademik , kartaroš… Gligorije Giga Geršić spada u sam vrh srpske prosvete i srpskih intelektualaca. Pisao je univerzitetske knjige. Nije aplaudirao političarima, a da jeste “naplaćivao bi samo ruke”, umeo je da kaže. Bio je jedinstven!
Read MoreKod nas kratko pamćenje ima dugu tradiciju. Vikao je protiv vlasti, ali je sačuvao dobar glas, jer - Đorđe nije voleo srpske vladare, ali je voleo Srbiju.
Read MoreKaže legendarni Đole Balašević u jednoj svojoj pesmi: "Stara stvar u Novom Bečeju slava je za Gospojinu..." Novi Bečej je bogat kulturno-istorijskim znamenitostima, prirodnim bogatstvima i prelepom arhitekturom. Ovaj mali grad se nalazi na levoj obali reke Tise, na severozapadu srednjeg Banata.
Read MoreNije mali broj stranaca koji su, čuvši za nesreću srpskog naroda u Prvom svetskom ratu, pohitali da pomognu zemlji na umoru. Ipak, po životnoj priči, požrtvovanosti i hrabrosti koju je pokazala, naročito se ističe jedna Engleskinja - Flora Sends.
Read MoreDruge moderne Olimpijske igre održane 1900. u Parizu bile su po mnogo čemu posebne. U takmičenje je tada bio uvršćen veliki broj, menje ili više, neobičnih disciplina. Za nas će naročito značajno ostati pojavljivanje golfa zbog činjenice da je jedna od osvajačica medalja bila i dama koja će kasnije postati srpska kneginja.
Read MoreVladao je Srbijom u jednom od najtežih perioda u njenoj istoriji, neposredno nakon Kosovske bitke, i važio najboljeg viteza i vojskovođu, a njegova književna dela ga čine jednim od najvećih srpskih književnika u srednjem veku.
Read MoreMnogi detalji o hapšenju, suđenju i smrti Dragoljuba Mihailovića i danas su obavijeni velom tajne. I, iako se o generalu Mihailoviću danas ne zna mnogo toga, u prvom redu to gde je ubijen i sahranjen, jedan zanimljiv detalj iz kratkog perioda njegovog tamnovanja je poznat - poslednja knjiga koju je Dragoljub Mihailović pročitao.
Read MoreNa prvom svetskom fudbalskom prvenstvu u Urugvaju reprezentacija Jugoslavije sastavljena samo od igrača iz Srbije zabeležila je istorijski uspeh. Zahvaljujući filmu Dragana Bjelogrlića to danas svi znaju. Ipak, da li ste se zapitali, šta je bilo sa reprezentativcima po povratku iz dalekog Montevidea?
Read MoreIako često nisu bile medijski propraćene, strahote koje podsećaju na najjezivije horor filmove dešavale su se i u socijalističkoj Jugoslaviji. Predstavljamo vam najveće monstrume bivše Jugoslavije – od Vardara do Triglava!
Read MoreAleksandar Leka Ranković bio je mnogo toga - prvi načelnik OZNE i UDBE, čovek koji je do 1966. godine bio na čelu svih policijskih i tajnih službi i jedan od Titovih najbližih saradnika. Pa ipak, mlađe generacije zapravo ne znaju ko je bio ovaj čovek niti šta se to sa njim dogodilo. Oni koji znaju, imaju pak druga pitanja od kojih je najčešće ono - zašto je Ranković posle Brionskog plenuma zauvek zaćutao...
Read MoreNa fotografiji koja je nastala negde između 1874 i 1880. godine je XI klasa Artiljerijske škole Vojne akademije. Na njoj, u grupi mladih i odvažnih pitomaca, možete videti i dvojicu vojvoda iz vremena kada su se tek učili vojnom "zanatu" i sanjali slobodnu Srbiju. Da li ih prepoznajete?
Read MoreNakon objavljivanja teksta o Dragoljub Jeličić, dvanaestogodišnjem braniocu Beograda, Istorijskom zabavniku javio se njegov praunuk Matija sa željom da 12. juna, na 120. godišnjicu od rođenja njegovog pretka objavimo novi, opširniji tekst, sa podacima koji do sada nisu bili poznati javnosti.
Read More