Za ovaj manastir kažu da je NAJBOLJE ČUVANA TAJNA FRUŠKE GORE! Iz 15. je veka, ali mnogi ni danas ne znaju da postoji
/Foto: Istorijski zabavnik
Fruškogorski manastiri već vekovima žive i traju okruženi prirodom izuzetne lepote. Upravo ova činjenica doprinela je tome da se neki od njih, čak i danas, nalaze u udaljenim i pomalo nepristupačnim krajevima.
Ova izolovanost neke je, poput Petkovice, spasla razaranja u minulim vremenima. Druge je, poput Savinca, pretvorila u gotovo mitske lokacije o kojima postoji malo zapisa i više legendi nego istorijskih činjenica.
Negde između ove dve krajnosti, nalazi se manastir Đipša, koga narod još zove i – Divša.
Zadužbina Brankovića
Foto: Istorijski zabavnik
Manastir Đipša nalazi se na jugozapadnom obronku Fruške gore u lepoj, pitomoj dolini obrasloj šumom, između sela Vizić i Divoš. Kao sveto mesto pominje se još u srednjem veku, a predanje kaže da ga je, nekada između 1496. и 1502. godine, sagradio despot Jovan Branković, sin Svetog Stefana Slepog i Prepodobne mati Angeline.
O Đipši tokom prohujalih stoleća nema mnogo zapisa. U turskim dokumentima se pominje počev od 1545. pod imenom manastir Svetog Nikole u selu Lipovici, dok se početkom 18. veka mesto navodi kao metoh manastira Kuveždin. U tom statusu, sa malim prekidima, Đipša je ostala tokom najvećeg dela svoje istorije.
Pustinjak Matej
Foto: Istorijski zabavnik
Koliko je poznato, Đipša nikada nije čuvala mošti nekog svetitelja. Ipak, za nju se vezuje ime jednog „svetog čoveka“. Naime, sredinom 18. veka, u jednoj podzemnoj pećini nedaleko od manastira, živeo je pustinjak Matej.
O ovom misterioznom asketi nema puno pomena. Predanje kaže da je bio veoma obrazovan, ali da je rešio da odbaci spoljni svet i život posveti molitvi i duhovnom uzdizanju. Po priči, bio je toliko skroman da ljudima nikada nije hteo da otkrije svoje poreklo, niti prezime, pa ono zbog toga danas i nije zapamćeno. Ipak, zna se da je uživao veliko poverenje i poštovanje među narodom, koji je i iz daleka dolazio da ga vidi i sluša. Upravo on je oko manastira posadio voćnjak, a njegovom zaslugom Đipša je dobila i spratni konak.
Ovaj duhovnik umro je 1765. godine, a njegov grob i danas se nalazi u priprati hrama.
Najteži dani
Đipša je opustela tokom Prvog svetskog rata. Obnovljena je tek 1922. godine kada je i proglašena za ženski manastir.
Poput većine crkava „srpske Svete gore“, svoje najteže dane manastir je proživeo tokom Drugog svetskog rata. Đipša je tada ispražnjena i opljačkana, a zatim i zapaljena i minirana.
Od „skrivenog bisera“ Fruške gore, nakon 1945. nije ostalo gotovo ništa. Lepi, visoki zvonik bio je u toliko lošem stanju da je morao biti srušen 1952. Vekovni poj molitvi je, tokom narednih decenija, sasvim utihnuo. Đipša je ostala u pustim ruševinama.
Ponovno „rođenje“
Foto: Istorijski zabavnik
Obnova ove drevne bogomolje traje više od četiri decenije. Prve monahinje vratile su se u Đipšu na Božić 1978. i od tada manastir ponovo živi.
Najveći radovi pokrenuti su u prvim godinama 21. veka i to zahvaljujući nadležnim ustanovama, ali i ktitorima iz celog sveta. Ponovo je podignut srušeni zvonik. Crkva je dobila novi krov, stolariju i ikonostas. Popravljena je fasada, a 2009. urađen je i kompletan živopis.
Đipša je danas ženski manastir. Kao i nekada, manastirska crkva je posvećena Svetom Nikoli, a odmah pored nje nalazi se i lep i prostran konak. Čitav kompleks proglašen je za nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture od izuzetnog značaja.
* Ostatak teksta i još zanimljivosti o manastiru Đipša možete PROČITATI OVDE!
PROČITAJTE JOŠ:
NOSI JEDINSTVENO IME! JEDINI MANASTIR NA SVETU KOJI JE DOBIO NAZIV PO ŠIŠARCI NALAZI SE U SRBIJI