Brozov praznični vremeplov: Pogledajte delić armosfere sa legendarnih TITOVIH DOČEKA NOVIH GODINA (FOTO GALERIJA)
/Titove proslave Novih godina, iako u osnovi privatne, decenijama su bile sastavni deo života miliona Jugoslovena. Izveštaji o tome kako, sa kim i gde je maršal proveo “najluđu noć” bili su toliko uobičajni da je praznik bilo nezamislivo provesti bez njih. A evo kako su ti dočeci izgledali…
Koliko je poznato, u prvim godinama nakon Drugog svetskog rata, Tito nije slavio Novu godinu, a 1. januara obično je odlazio u lov. Tokom pedesetih, kraj decembra i početak januara Broz je uglavnom provodio u inostranstvu, pa su se proslave organizovale na brodu “Galeb” ili u ambasadi države u kojoj se u tom trenutku nalazio.
Tek od šezdesetih godina Titovi dočeci “se sele ” u Jugoslaviju i postaju javni - uz prisustvo medija i obavezan izveštaj 1. januara o tome kako, gde i sa kim je predsednik proveo “najluđu noć”.
Proslava “po ključu”
Strogo se vodilo računa da Tito svaki doček provede u drugoj republici SFRJ. Broz je tako Novu godinu dočekivao u Beogradu, Novom Sadu, Zagrebu, Ljubljani, Sarajevu… Slavilo se u hotelima “Metropol”, “Esplanade”, “Park”, mada upućeni kažu da se maršal najprijatnije osećao kada bi provog organizovao na svom “privatnom ostrvu” - Brionima.
Spisak zvanica pravljen je dugo i pažljivo. Titu i Jovanki društvo su najčešće pravili Edvard Kardelj sa suprugom Pepicom, Milentije Popović, Vladimir Popović, ponekad Miroslav i Bela Krleža, a sve do raskola i čuveni “drug Leka” tj. Aleksandar Ranković.
Mnogo pažnje posvećivalo se i listi izvođača. Doživotnog predsednika Jugoslavije u “najluđoj noći” zabavljale su najveće zvezde države, počev od Olivere Katarine, Đorđa Marjanovića, Tereze Kesovije, pa sve do Zvonka Bogdana, Arsena Dedića, Nede Ukraden, Zdravka Čolića…
Titov kabinet naročito je vodio računa o tome da se maršal pojavi i “među narodom”. Zbog toga je Broz imao običaj da 1. januara prošeta ulicama grada u kome se nalazio (najčešće Beograda) i pozdravi ljude.
Brozova praznična trpeza
Izveštaji, sačuvane fotografije i snimci svedoče o tome da su Titovi dočeci bili i te kako veseli. Nosila su se svečana odela, otmene haljine, ali i smešne kape i maske. Prostorije su bile ukrašene lampionima, po gostima su padale konfete… Oni koji su imali čast da prisustvuju ovim provodima kažu da je Broz voleo ruske pesme, kao i tamburaše, kao i da je Jovanka umela da tokom ovih dočeka zaigra kolo.
Zabeleženo je i da su se na ovim dočecima delili pokloni, mada se smatralo da nije prikladno da oni budu preskupi. Tito je tako uglavnom dobijao neko piće ili cigare.
Trpeza je bila raznovrsna (mada ne previše raskošna), a uglavnom su se jeli i pili specijaliteti republike u kojoj se proslava organizovala. U ponoć se nazdravljalo šampanjcem, a govor koji je Tito nakon toga držao prenošen je direktno na radiju sve do domova svakog Jugoslovena. Kasnijih godina, stigla je i televizija, pa je Brozova zdravica prenošena i vizuelno.
Titova poslednja Nova godina
Svoju poslednju novu godinu Tito je dočekao u Karađorđevu u društvu porodice i najbližih saradnika. U ponoć je, iako već vidno star i bolestan, ustao i sa šampanjcem u ruci održao zdravicu:
"Drugarice i drugovi, dozvolite mi da vam čestitam 1980. godinu. Verujem da ćemo u toj godini postići još bolje ciljeve nego što smo postigli sada. Mnogo uspeha drage drugarice i drugovi", rekao je.
Josip Broz Tito umro je 4. maja 1980. godine.