POSLEDNJE REČI ŽIVOJINA MIŠIĆA: I u trenutku smrti slavni vojvoda je pokazao KAKAV JE ČOVEK BIO

Sahrana Živojina Mišića

Vojvoda Živojin Mišić preminuo je u Beogradu 20. januara 1921. u 5.30 časova pre podne posle duge i teške bolesti. Bilo mu je 65 godina, a lekari i medicinsko osoblje okupljeno oko njega zabeležilo je i poslednje reči jednog od najvećih srpskih junaka.


Jedan od najvećih junaka Prvog svetskog rata i legenda još za života, vojvoda Živojin Mišić dočekao je demobilizaciju ostareo i vidno oslabljen. Šuškalo se da je slavni vojnik bolestan, ali je on svejedno, nastavio da izvršava dužnosti koje su mu poveravane.

Posle kraja rata Živojin Mišić je postavljen za prvog načelnika Glavnog generalštaba vojske i mornarice Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Bilo je to početkom maja 1920. ali, nažalost, zdravlje nije dozvolilo da se vojvoda tu duže zadrži.

Duga i teška bolest prekaljenog ratnika

Nije mnogo prošlo, a Živojin Mišić je pao u bolesničku postelju. Upućen je na lečenje u Pariz ali, nakon što je utvrđeno da se za njega ne može mnogo učiniti, tražio je da se vrati u Beograd.

Poslednje dane je proveo u Vračarskom sanatorijumu. Četrnaest meseci se borio sa bolešću okružen najboljom mogućom negom i pažnjom u prvom redu, medicinskog osoblja. Na Petrovdan 1920. sa odredom vojske, posetio ga je i regent Aleksandar Karađorđević nakon čega je održao govor odavši Mišiću najveće poštovanja i ističući njegove zasluge u borbi za slobodu Srbije.

Nakon ove počasti, narednih dana stanje Živojina Mišića se ozbiljno pogoršalo, a kako je veliki srpski ratnik proveo poslednje dane svog života saznajemo iz tadašnjih novina.

 
Već pre tri dana vojvoda je dobio naglo povećanje temperature, a otoci od žljezda koje su mu se pojavile na telu, počeli su se primetno pojačavati. Za sve to vreme, kao i kroz duge mesece koje je proeo prikovan za bolničku postelju, vojvoda se držao pribrano i dobro.
Ali je sinoć nastupila kriza usled plućnog edema koji ga je sve više gušio. Radnja srca, koja je i inače u poslednje vreme bila slabija, usled nehranjenja i potpune iznurenosti, od sinoć je toliko oslabila, da su mu lekari morali ubrizgavati kamfor. Kada je video šta lekari već preduzimaju, vojvoda je bolno uzviknuo: “Zar je već dotle došlo?”
Sve do pred samu smrt bolesnik je bio potpuno svestan ne govoreći ništa o smrti. Sve do poslednjeg trenutka sa vojnicima koji su ga negovali postupao je, kao i na frontu, neobično pitomo i ljubazno, nazivajući ih sinovima i decom.
— "Politika" u izdanju od 20.1.1921. godine
 

Poslednje reči vojvode Mišića

Politika od 20. januara 1921. godine, Foto: Digitalizovana arhiva Politike

Politika od 20. januara 1921. godine, Foto: Digitalizovana arhiva Politike

Zahvaljujući istom izvoru ostale su zabeležene i poslednje reči vojvode Živojina Mišića.

- Kada je jutros, oko četiri časa, nastupila poslednja kriza i kada se videlo da je smrt već tu, vojvoda je u nekoliko mahova uzviknuo: “Oh, kukavcu meni!” To su možda bile misli na porodicu koju, siromah, ostavlja sirotu i nezbrinutu. Oko pola šest časova, vojvoda se obneznanio izgovarajući poslednje reči: “Opšta je situacija dobra. Oni se povlače…” Trenutak docnije nastupila je smrt - navodi “Politika”.

Danas se misli da je vojvoda tada bio u dubokom bunilo i da je verovatno sanjao. Ako je tako, onda je to sigurno bio san o nekoj od njegovih slavnih pobeda…

PROČITAJTE JOŠ:

KRALJ ALEKSANDAR JEDNOM JE STRAŠNO UVREDIO ŽIVOJINA MIŠIĆA, ALI ODGOVOR STAROG VOJVODE BIO JE GENIJALAN

SINA ŽIVOJINA MIŠIĆA STRELJALI SU NEMCI! U ČASU SMRTI IZGOVORIO JE SAMO JEDNU NEVEROVATNO MOĆNU REČENICU

MIŠIĆEVA LEKCIJA NEPRIJATELJU: STRATEGIJA SRPSKOG VOJVODE KOJU I DANAS UČE VOJNICI ŠIROM SVETA