ROZE SU NEKADA NOSILI DEČACI, A PLAVO DEVOJČICE! Evo kada i zašto se to skroz OKRENULO

Godinama smo živeli u svetu gde se smatralo da je roze tradicionalno boja za devojčice dok je plava rezervisana za dečake. Ova “stroga podela” i danas postoji - od dečije odeće preko knjiga, pa sve do naizgled nebitnih stvari kao što su čestitke ili papiri za pakovanje poklona. Koliko god vam čudno to zvučalo, postojalo je vreme kada je plava bila “ženstvena”, dok je pink bila boja za dečake.


Da biste razumeli ovaj koncept moramo se vratiti u vreme kada boje uopšte nisu bile povezivane sa polom koji ih nosi, a pink i plava nisu bile korišćene kao “znak raspoznavanja” za dečake i devojčice. U to doba, deca, kog god pola bila, uglavnom su nosila belo.

I dečaci i devojčice nosili su haljine a bela je izabrana ne zato što je predstavljala nevinost (kako bi neki mogli da pomisle) već iz daleko praktičnije razloga - činjenice da se tkanina te boje lako održavala korićenjem izbeljivača. Deca su počinjala da nose koloritniju odeću koja bi otkrivala njihov pol (kao što su suknje i košulje) sve do šeste ili sedme godine.

Roze je “muževnije”, plavo “ženstvenije”!

“Dečak sa bičem”, slika nepoznatog američkog slikara nastala oko 1840. godine.

“Dečak sa bičem”, slika nepoznatog američkog slikara nastala oko 1840. godine.

Koncept koji je pojedinačne boje povezao sa polom rodio se tek sredinom 19. veka, piše portal Vintidž njuz.

U to vreme, dečija odeća počela je češće da se pravi u svetlijim tonovima i pastelnim bojama. Koju deceniju kasnije plava i roze počele su da se vezuju za dečake i devojčice ali ne onako kao danas! Zapravo, plavu su prvo uglavnom nosile devojčice dok je pink bila omiljena nijansa za dečake.

Dokaza ove prakse ima mnogo u publikacijama s početka 20. veka. Magazin “Earnshaw’s Infants’ department” je 1918. objavio tekst u kome tvrdi: “Pink je jača i odlučnija boja i prikladnija je za dečake. Plava, koja je delikatnija i nežnija, lepša je za devojčice”.

Teorije koje su ovo objašnjavala varirale su tokom godina, ali uglavnom se verovalo da je plava povezana sa Bogorodicom, pa je zato imala “žensku” konotaciju” dok je roze povezivana sa crvenom na koju se gledalo kao da snažnu i jaku, pa samim tim “muškiju” boju.

Stručnjak za boje Gavin Evans je u intervjuu za Biznis insajder čak otkrio da su krajem 19. i početkom 20. veka majke savetovane da dečake oblače u roze kako bi oni izrasli u snažnije muškarce.

“Devojčica u plavom”, slika holandskog slikara Johanesa Korneliza Verspronka

“Devojčica u plavom”, slika holandskog slikara Johanesa Korneliza Verspronka

Kada se situacija promenila?

Tridesetih godina 20. veka situacija je počela da se menja. Odjednom, modne kuće su pink počele da reklamiraju i prodaju kao “savršenu” za žene dok je plava odjednom postala “muževna” i muška. Časopis Tajm je u to vreme jednom prilikom objavio tabelu u kojoj je navodio koje modne kuće prelaze na “novo pravilo” i koje još uvek koriste “staru podelu”.

Ipak, do početka Drugog svetskog rata roze i plavo potpuno su zamenile rodne uloge!

Tokom godina jaz između ovih boja se samo povećavao šireći se sa odeće i na igračke, kolevke, kolica i generalno čitavu bejbi industriju.

Plava i roze boja danas su savršeni primer kako se moda i trendovi u njoj brzo mogu promeniti. U vreme kada se rodni identiteti preispituju više nego ikada, a stari stereotipi ruše i odbacuju možda je vreme da i podeli plavo/roze dođe kraj.

PROČITAJTE JOŠ:

TEST IZ ISTORIJE TAČNO/NETAČNO: KVIZ KOJI ĆE OZBILJNO POLJULJATI VAŠU PERCEPCIJU VREMENA

DECA PO KOJOJ SU NASTALE NAJPOZNATIJE LUTKE NA SVETU: “BARBIKA I KEN SU NAM UPROPASTILI ŽIVOTE”

JEDAN OD NAJPAMETNIJIH SRBA SVOG VREMENA DECI JE DAO IMENA PO SVOJIM IDEALIMA! SVI SU BILI U ČUDU!