Pitali su IVU ANDRIĆA da održi GOVOR na dodeli Nobelove nagrade! Ono što je rekao i danas se prepričava
/Vest da je Ivo Andrić dobio Nobelovu nagradu za književnost, obišla je svet brzinom munje 26. oktobra 1961. godine. Slavni pisac sačekao ju je u svom stanu u centru Beograda u kome je živeo sa suprugom Milicom Bobić. Nakon prestoničkog slavlja, par je 5. decembra otputovao u Stokholm gde je na današnji dan, pre tačno 56 godina Ivi Andriću dodeljeno ovo prestižno priznanje.
“Za epsku snagu” kojom je “oblikovao motive i sudbine iz istorije svoje zemlje”, na današnji dan 1961. Ivi Andriću je uručena Nobelova nagrada za književnost.
– Nobelovu nagradu smatram kao izuzetno priznanje za celokupnu književnost moje zemlje – skromno je prokomentarisao Ivo Andrić kada je primio vest o tome da je upravo on dobio priznanje Švedske kraljevske akademije i tako pretekao engleske književnike Lorensa Darela i Grema Grina, Amerikanca Džona Štajnbeka i Italijana Alberta Moravija koji su sa njim bili u najužem izboru.
U društvu najboljih
Osim Ive Andrića koji je dobio Nobelovu nagradu za književnost, laureati 1961. godine bili su: Amerikanac Melvin Kalvin (dobitnik nagrade za hemiju), Nemac Rudolf Mesbauer i Amerikanac Robert Hofštater (za fiziku), Amerikanac Đerđ fon Bekeši (za medicinu) i Dag Hamaršeld kome je posthumno dodeljena Nobelova nagrada za mir.
Andrić je u Stokholm otputovao 5. decembra, u društvu supruge Milice Babić-Andrić. Nagradu mu je na dan smrti Alfreda Nobela, 10. decembra 1961. godine, uručio švedski kralj Gustav VI u raskošnoj dvorani Koncertne palate Švedske akademije.
Ivo Andrić je stajao na mestu na kome su pre njega bili Henrik Sjenkijevič, Rabindranat Tagore, Anatol Frans, Džordž Bernard Šo, Andre Žid, Tomas Eliot, Ernest Hemingvej, Alber Kami…
- Na vašoj diplomi stoji da vam je nobelova nagrada dodeljena za epsku snagu kojom ste motive I sudbine istorije vaše zemlje opisali. Za švedsku akademiju je bilo veliko zadovoljstvo da u vama nagradi predstavnika jednog jezičkog područja, koje do sad nije bilo zastupljeno u redu nosilaca nagrade. Sa izrazom najboljih želja za vas, mi vas molimo da primite odlikovanje iz ruku njegovog kraljevskog veličanstva – rekao je doktor anders esterling, član akademije našem književniku prilikom uručenja nagrade.
Oko sat kasnije, na svečanom banketu, u ime svih nagrađenih te godine, najvećim svetskim zvanicama se obratio upravo Ivo Andrić. Govor srpskog književnika ostao je upamćen za sva vremena i kasnije objavljen u okviru Andrićevih Sabranih dela pod naslovom “O priči i pričanju”.
Ovo su delovi govora Ive Andrića:
Ceo govor Ive Andrića možete pročitati OVDE, a njegov govor na francuskom možete i PRESLUŠATI.
PROČITAJTE JOŠ:
GUGL I VIKIPEDIJA GREŠE! ZABUNA ZBOG KOJE CEO SVET SLAVI ROĐENDAN IVE ANDRIĆA POGREŠNOG DATUMA
ZNATE DA JE ANDRIĆ DOBIO NOBELA, ALI KO SU SRBI KOJI SU DOBILI PULICEROVU NAGRADU
NAJPOZNATIJI SRBI MASONI: SLAVNE DOMAĆE ISTORIJSKE LIČNOSTI KOJE SU BILE SLOBODNI ZIDARI
VEST DA JE DOBIO NOBELA IVO ANDRIĆ JE PRIMIO TELEFONOM I NA TO ODGOVORIO SAMO JEDNOM REČENICOM