Umro Dž. R. R. Tolkin, "otac" Hobita i Gospodara prstenova - 2. septembar 1973. godine
/Na današnji dan 1973. godine umro je engleski pisac Dzon Ronald Ruel Tolkin, profesor anglosaksonskog i engleskog jezika i knjizevnosti na Oksfordskom univerzitetu.
Van naučnih krugova, najpoznatiji je kao autor romana “Gospodar prstenova”, zatim njegovog prethodnika, “Hobita”, kao i velikog broja posthumno izdatih knjiga o istoriji zamišljenog sveta zvanog Arda, najviše jednog njenog kontinenta, Srednje zemlje, gde se odigrava radnja ova njegova dva najpoznatija romana.
Velika popularnost i uticaj ovih dela su ustoličila Tolkina kao oca žanra moderne epske fantastike.
Ostali događaji na današnji dan:
31. p. n. e. U pomorskoj bici u Jonskom moru kod gradica Akcijum u severozapadnom delu Grcke Rimljani porazili zdruzenu flotu rimskog vojskovodje Marka Antonija i njegove supruge, egipatske kraljice Kleopatre VII, zahvaljujuci cemu su 30. godine pre nove ere pokorili Egipat.
1666. U Londonu izbio katastrofalni pozar i vatrena stihija za 5 dana gotovo unistila grad, ukljucujuci 97 crkvi, medju kojima i katedralu Svetog Pavla.
1807. Britanska mornarica bombardovala Kopenhagen kako bi sprecila francuskog cara Napoleona I Bonapartu da protiv Britanaca upotrebi dansku flotu.
1829. Sklopljen Jedrenski mir izmedju Rusije i Otomanskog carstva, kojim su se Turci obavezali da Srbiji vrate 6 okupiranih nahija iz Karadjordjeve Srbije i priznaju autonomiju Grcke.
1838. Rodjena havajska kraljica Liliuokalani, poslednji suveren Havaja od 1891. do 1893, pre nego sto su ta pacificka ostrva 1898. anektirale SAD.
1866. Na Kritu izbila pobuna protiv Turaka i proglaseno prisajedinjenje tog grckog mediteranskog ostrva zemlji-matici, koja je okoncana pobedom stanovnika ostrva i pripajanjem Krita Grckoj tek 1913, posle balkanskih ratova.
1872. U Hagu poceo 5. Kongres Prve internacionale na kom je odluceno da Generalni savet bude premesten iz Evrope u SAD, jer je njegov opstanak u Londonu, posle pada Pariske komune 1871. i reakcije u evropskim zemljama, postao nemoguc. Kongres u Filadelfiji 1876. odlucio da raspusti Generalni savet i obustavi delatnost Internacionale.
1901. Rodjen madjarski pisac Zoltan Cuka, koji je najveci deo stvaralastva posvetio prevodjenju na madjarski dela pisaca svih jugoslovenskih naroda, od Petra II Petrovica Njegosa do savremenih, vise od 100 knjiga.
1910. Rođen srpski pisac Skender Kulenovic, clan Srpske akademije nauka i umetnosti, autor potresne poeme "Stojanka majka Knezepoljka", koju je kao ucesnik narodnooslobodilackog rata stvorio u jeku najzescih borbi. Posle Drugog svetskog rata bio direktor Drame u sarajevskom pozoristu i urednik beogradske izdavacke kuce "Prosveta".
1910. Umro francuski slikar Anri Ruso Carinik, rodonacelnik "naivnog" slikarstva. Paznju likovnih kriticara skrenuo jednostavnoscu slikarske fakture i naivnoscu osecanja. Presudno uticao na stvaranje skola "naivnih slikara" u zemljama Evrope i Amerike.
1922. Umro australijski pisac Henri Arcibald Larsen, poznat kao Henri Arcibald Loson, slikar australijskog kolorita..
1930. Avionom "Znak pitanja" francuski piloti Diedon Kost i Moris Belont okoncali prvi neprekidan let izmedju Evrope i SAD.
1937. Umro francuski istoricar i pedagog Pjer de Kuberten, obnovitelj Olimpijskih igara prema ugledu na sportska takmicenja u staroj Grckoj. Zahvaljujuci njemu, u Atini 1896. odrzane prve moderne Olimpijske igre. Sahranjen u Zenevi, ali mu je srce, prema njegovoj zelji, sahranjeno u Olimpiji, prestonici antickih Olimpijskih igara.
1945. Na palubi ratnog broda SAD "Misuri" u Tokijskom zalivu predstavnici japanske Vrhovne komande potpisali bezuslovnu kapitulaciju, cime je okoncan Drugi svetski rat, koji je u Evropi zavrsen 9. maja 1945. kapitulacijom Nemacke. Tokio bio prinudjen da kapitulira posle niza poraza, ulaska SSSR u rat protiv Japana, unistenja gradova Hirosime i Nagasakija atomskim bombama, sto su bili najveci pojedinacni ratni zlocini u istoriji covecanstva, i iskrcavanja trupa SAD u Tokijski zaliv. Japan izgubio sve posede i teritorije koje je stekao oruzjem tokom pola veka i s manjim izuzecima sveden u granice nacionalne teritorije.
1945. Proglasena Demokratska Republika Vijetnam s predsednikom Ho Si Minom.
1973. Umro engleski pisac Dzon Ronald Ruel Tolkin, profesor anglosaksonskog i engleskog jezika i knjizevnosti na Oksfordskom univerzitetu. U trilogiji "Gospodar prstenova" stvorio vlastiti mitski svet i jezik, sluzeci se prozom u kojoj se osecaju ritmovi nordijskih saga i stare anglosaksonske poezije, sa sredisnjom temom sukoba dobra i zla.
1990. Iz Bagdada otputovalo oko 700 drzavljana zapadnih zemalja, medju kojima dosta zena i dece, koje je Irak, prema tumacenjima Zapada, drzao kao taoce pre izbijanja Zalivskog rata. Istog dana saudijski ministar odbrane izjavio da njegova zemlja, koja je u Zalivskom ratu bila glavna baza armije SAD i njenih saveznika u ratu protiv Iraka, ne moze biti upotrebljena za napade na Irak.
1996. Vlada Filipina potpisala mirovni ugovor s muslimanskim pobunjenicima, posle 24-godisnjeg gradjanskog rata na juznom ostrvu Mindanao, tokom kog je poginulo 125.000 ljudi.
1998. Svajcarski avion pao u Atlatski okean u blizini kanadske provincije Nova Skotska, sto nije preziveo niko od 229 putnika i clanova posade.
2000. Spanska policija zaplenila oko 10 tona kokaina na jednom brodu koji je isao iz Venecuele prema Kanarskim ostrvima, sto je najveca zaplena droge u Evropi.