NESREĆNO DETE! Tužna sudbina princa čije ostatke ni posle 150 godina Britanci NE ŽELE DA VRATE u domovinu

Bakingemska palata nedavno je saopštila da neće vratiti posmrtne ostatke Alemajehua, etiopskog princa koji je sahranjen u zamku Vindzor još u 19. veku. Priča o tome odakle on uopšte tamo tužna je priča o moći, pohlepi, imperijalizmu i nesreći jedne porodice… i jednog mladića.


Car Tevodros II, Alemajehuov otac, vladao je Abisinijom, delom današnje Etiopije, od 1855. Godine 1862. zatražio je od britanske vlade pomoć u oružju i taktičarima koji su mu bili potrebni u ratovima protiv susednih plemena. Britanci nisu odgovorili.

Besan zbog ovakvog tretmana, Tevodros se odlučio za drastični potez - uzeo je nekoliko Evropljana za taoce, uključujući i britanskog konzula, kapetana Čarlsa Kamerona.

Odgovor Britanaca bio je munjevit! Nakon što su pregovori propali, poslali su velike vojne snage da udare na Abisiniju. Borbe su se završile kada su taoci oslobođeni, a Tevodros se ubio da ne bi bio zarobljen.

Britanci su tada uzeli i sa sobom poveli njegovu suprugu, caricu Tiruvork Vube i sina prestolonaslednika, sedmogodišnjeg princa Alemajehua. Ovaj postupak pravdan je tvrdnjom da su ih time zaštitili kako ih ne bi zarobili i ubili Tevodrosovi neprijatelji.

Ipak, osim carske porodice, osvajači su u Britaniju poneli i ogromno blago - zlato, ali i hiljade kulturnih i verskih artefakata. Kažu da je bilo potrebno 15 slonova i skoro 200 mazgi da se sve što je opljačkano ponese.

Nigde nije bio srećan

Nesrećna sudbina mladog princa uskoro je postala još tužnija. Tokom putovanja u Britaniju, majka mu se razbolela i dečak je ostao potpuno sam.

Po dolasku u Britaniju, u junu 1868, Alemajehuov status siročeta privukao je pažnju kraljice Viktorije. Kraljica je upoznala dečaka u svojoj kući za odmor na ostrvu Vajt kod južne obale Engleske. Odlučila je da ga finansijski podrži i dala ga je na brigu kapetanu Tristramu Čarlsu Sojeru Spidiju, čoveku koji je bio u pratnji princa iz Etiopije.

Kapetan Spidi je mnogo putovao, pa je zahvaljujući njemu i mali princ obišao mnoge delove sveta, uključujući i Indiju. Kako je dečak malo porastao odlučio je da je vreme da dobije formalno obrazovanje.

Prvo je pohađao britansku javnu školu ragbija, a zatim i Kraljevski vojni koledž u Sandhurstu. Ni na jednom od ova dva mesta Alemajehu nije bio srećan. Nije uspevao da se uklopi, a ima navoda i da je bio žrtva podsmeha i maltretiranja od strane drugih đaka. Na kraju je odlučeno da bude podučavan u privatnoj kući u Lidsu.

Princ je želeo da se vrati kući. Često je govorio o svojoj domovini koje se sve slabije sećao. Povratak mu u prvo vreme nije bio dozvoljen, a posle nije ni bio moguć jer se razboleo.

Veruje se da je 1879. Alemajehu verovatno dobio upalu pluća. Kraljica je poslala najbolje moguće lekare, ali nije mu bilo pomoći - etiopski princ umro je 14. novembra 1879. kada mu je bilo samo 18 godina.

Vest o njegovoj smrti rastužila je kraljicu Viktoriju. U svom dnevniku je zapisala kako je princ bio dobar i ljubazan dečak i kako je žalosno što je umro tako daleko od porodice. Takođe je spomenula koliko je dečak bio veoma nesrećan.

- Veoma sam ožalošćena i šokirana kada sam dobila vest da je taj dobri Alemajehu preminuo jutros. To je mnogo tužno! Sasvim sam, u stranoj zemlji, bez ijedne osobe ili rođaka. Njegov život nije bio srećan, pun teškoća svake vrste, i bio je tako osetljiv, misleći da ljudi bulje u njega zbog njegove boje kože... Svima je mnogo žao - zapisala je ona.

Kraljica je organizovala da Alemajehu bude sahranjen u katakombama kapele Svetog Đorđa u zamku Vindzor u kojoj se nalaze i članovi kraljevske porodice.

Iznad njegovog groba položena je ploča na kojoj piše: “Kada sam bio stranac, primili ste me”.

“Vratite princa kući!”

Zahtevi da se posmrtni ostaci princa Alemajehua vrate u Etiopiju nisu novi. Godine 2007. tadašnji predsednik Girma Volde-Giorgis uputio je zvaničan zahtev kraljici Elizabeti II ali je on odbijen.

Opet, nedavno je upućen još jedan poziv britanskim vlastima da ostatke princa vrate u njegovu domovinu, međutim - odgovor je isti.

U saopštenju Bakingemske palate navodi se da bi uklanjanje Alemajehuovih ostataka iz katakombi kapele Svetog Đorđa verovatno uticalo na druge koji su tamo sahranjeni. Dodaje se da su osetljivi na želju i potrebu da se oda počast Alemajehuovom sećanju i da imaju “odgovornost da sačuvaju dostojanstvo preminulih”.

Palata je dodala da su zahtevi za posetu etiopskih zvaničnika kapeli odobreni.

To, međutim, nije dovoljno za neke, uključujući i potomke Alemaiehuove porodice.

- Želimo da se njegovi ostaci vrate kao porodica i kao Etiopljani, jer Velika Britanija nije zemlja u kojoj je rođen - rekao je za BBC Fasil Minas, potomak abisinske kraljevske porodice.

I Abebeč Kasa, drugi potomak, ističe da Alemajehuovi ostaci moraju da se vrate jer im nije mesto u stranoj zemlji.

- Kad god pomislim na njega, plačem. Ako pristanu da vrate posmrtne ostatke, doživela bih to kao da se vratio kući živ - kaže.

Porodica se nadala da bi drukčiji odgovor mogao stići od novokrunisanog kralja Čarlsa III. Ipak, u doglednoj budućnosti, nema naznaka da će Britanija promeniti svoj stav.

PROČITAJTE JOŠ:

ISTINA IZA FOTOGRAFIJE "BRKATE PRINCEZE" KOJU SVI DELE NA INTERNETU I PRIČE O 13 MOMAKA KOJI SU SE UBILI ZBOG NJE

KAKO SU AMERIKANCI ZAVLADALI HAVAJIMA? MOĆ SU IZGRADILI NA TRAGEDIJI OVE DEVOJKE I NJENE PORODICE

NAJSUROVIJA KRALJICA U ISTORIJI: ZVALI SU JE “ŽENSKI KALIGULA” I BILA JE ODGOVORNA ZA SMRT MILIONA

ZABORAVLJENI GENOCID: NAJMIROLJUBIVIJI NAROD U ISTORIJI DOŽIVEO JE SUDBINU GORU OD “OBIČNOG” ISTREBLJENJA

BRITANSKI BIOLOŠKI RAT NA TLU AMERIKE: OD SVEGA ŠTO SU EVROPLJANI RADILI INDIJANCIMA OVO JE BILO NAJSTRAŠNIJE