TEST ZNANJA: 10 teških, ali suštinskih pitanja koja otkrivaju KOLIKO POZNAJETE SVETSKU ISTORIJU
/Da li možete da odgovorite tačno na ovih 10 pitanja iz svetske istorije?
Read MoreDa li možete da odgovorite tačno na ovih 10 pitanja iz svetske istorije?
Read MoreReč je o jednom od najikoničnijih kostima u istoriji čovečanstva koji, na podsvesnom nivou, budi jezu čak i onima koji ne znaju šta predstavlja. Maska doktora za kugu iz srednjeg veka danas je široko raspoznatljiva. Njen oblik i izgled nisu slučajno izabrani već su bili posledica jedne zablude.
Read MoreBilo je žarko leto 1967. godine kada je Harold Holt, 17. premijer Australije sa prijateljima otišao na plažu. Niko nije mogao ni da pretpostavi da će to biti poslednji put da ga je bilo ko video.
Read MoreIvan IV Vasiljevič bio je car Rusije, koji je vladao od 1533. do 1584. godine. Proglasio se za cara svih Rusa, a ovo je priča o tome kako je dobio nadimak “grozni” i još i više - zašto to možda uopšte nije trebalo da bude loše.
Read MoreIako najveći broj ljudi nikada nije ni čuo za ovu drevnu princezu, reč je bila o moćnoj i veoma uticajnoj vladarki, značajnoj toliko da dobije svoj portret i u istoriju uđe kao prva Srpkinja čija je slika sačuvana.
Read MoreNarod voli da smišlja i prepričava predanja. Jedno od omiljenih srednjovekovnih tako je ono po kome su se braća Stefan i Vukan pomirili nad moštima oca Stefana Nemanje koje je sa Svete Gore doneo Sveti Sava i složno se suprotstavili neprijateljima koji su stali da rasparčavaju Srbiju. U stvarnosti, ništa od toga verovatno uopšte nije bilo tako.
Read MoreDan Svetog Patrika se odavno slavi širom sveta iako je navodno to "samo" irski svetac. Mnogima je ovaj praznik odličan izgovor da popiju koju kriglu piva više, ali ko je zapravo bio Patrik i čime je zaslužio ovu "međunarodnu slavu" mnogo manje je poznato.
Read MoreAldo Moro bio je italijanski političar i premijer u dva mandata, ali koliko god bio dobar ili ne, uspešan ili neuspešan u svom vođenju zemlje, u istoriji nije zapamćen tako već kao čovek kome je sopstvena država okrenula leđa i žrtvovala ga. Aldo Mora to je koštalo glave!
Read MoreJedna od najneverovatnih priča u srpskoj kinematografiji dogodila se za vreme snimanja kultnog filma "Maratonci trče počasni krug" u kojem je Bata Stojković igrao Lakija Topalovića, a Pavle Vuisić njegovog oca Milutina.
Read MoreDa li možete da odgovorite tačno na svih 15 pitanja iz opšte istorije 20. veka? Ona muče milione srednjoškolaca širom sveta.
Read MoreDa li ste čuli za “Martovske ide” i da li znate šta taj termin označava?
Read MoreHoking, poznat po svojim radovima o univerzumu umro je mirno u svojoj kući u Kembridžu 14. marta 2018. u 77. godini daleko nadmašivši prognoze lekara koji su mu još sa 22 prognozirali samo nekoliko godina života. Tokom svog bogatog života pomerao je granice, a nije uspeo samo da ostvari jednu svoju veliku želju.
Stiven Hoking, koji je u mladosti oboleo od teške motoričke bolesti, bio je kosmolog, astronom, matematičar i autor brojnih knjiga uključujući i “Kratku istoriju vremena” koja je prodata u više od deset miliona primeraka.
Rođen je 8. januara 1942. On je 1974. sa 32 godine postao jedan od najmlađih članova Kraljevskog društva, najprestižnije naučne institucije u Velikoj Britaniji.
Hoking je 1979. imenovan za profesora matematike na Univerzitetu Kembridž, zbog koga je napustio Oksford da bi studirao teorijsku astronomiju i kosmologiju. Fizičar je bio najpoznatiji po proučavanju crnih rupa, za koje je utvrdio da vremenom gube energiju i blede, da bi potpuno nestale, što je fenomen poznat u nauci kao “Hokingova radijacija”.
Smatran je jednim od najvećih naučnika današnjice koji je svakodnevno pomerao granice – kako u naučnom, tako i privatnom životu. Pored svog naučnog rada, insipirisao ljude i svojim odbijanjem da se preda teškoj bolesti.
Umro je pre nego što je ispunio samo jedan od svojih najvećih snova – da leti u svemir.
Svi koji su ikada posetili porodičnu grobnicu dinastije Karađorđević ispod crkve Svetog Đorđa na Oplencu, verovatno su bili iznenađeni kada su, među imenima Aleksandar, Petar, Đorđe, Jelisaveta, Zorka ili Jelena, videli i jedno prilično neobično - Kleopatra. Ko je bila ova srpska princeza originalnog imena i kakva je bila njena sudbina?
Read MoreNa dan kada obeležavamo godišnjicu smrti srpskog nobelovca setimo se njegove molitve kojom se obraćao direktno Bogu.
Read MoreEpidemije nisu ništa novo. Tragove pustoši koje su ostavljale za sobom moguće je pratiti kroz celu istoriju, a u vreme kada se svet suočava sa pandemijom jednog novog virusa - korone, podsetimo se onih koje su u minulim vekovima odnele najviše ljudskih života.
Read MoreTog 12. marta 1995. napustio nas je Mija Aleksić, jedan od najvećih filmskih i pozorišnih umetnika sa ovih prostora. Ipak, još i danas među poštovaocima i gledaocima odraslim na njegovim gegovima i glumačkim bravurama prepričavaju se anegdote iz života ovog slavnog umetnika.
Read MoreU beogradskom naselju Kumodraž rodna kuća slavnog srpskog vojskovođe Stepe Stepanovića čuva od zaborava sve što je za Srbiju učinio veliki vojvoda.
Read MoreNjihova ljubav bila je legendarna... Milena Dravić i Dragan Nikolić u braku su proveli 44 godina kao jedan od najlepših i najdugovečnijih parova u srpskoj kinematografiji. Sve do smrti “lepog Gage” 11. marta 2016. godine.
Read MoreMnogi su "zaglavili" Goli otok zbog pričanja "nepodobnih" političkih viceva u Titovoj Jugoslaviji, ali postojao je jedan koji je i sam maršal jako voleo da priča... naročito Rusima.
Read MoreNe, ovo nisu slike iz Aušvica ili nekog drugog logora iz Drugog svetskog rata! Ovo se dogodilo decenijama ranije!
Read More